Hurá do Viedne
   Hlavná stránka » Predmety » Nemecký jazyk » Hurá do Viedne

Hurá do Viedne

Ako sme navštívili Viedeň...

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna Viedeň. Len tak si tam v Rakúsku stála a pýšila sa titulom "hlavné mesto".
Jedného krásneho dňa (písal sa 26. apríl 2007) sa začala Viedeň otriasať v základoch. To sa do nej rútili študenti Gymnázia Hlinská.
Elitný tým zostavený zo 46 nemecky hovoriacich jedincov a dvoch veliteliek s hodnosťou "pani profesorka" nastúpilo 5:30 (na niektorých sa čakalo trochu dlhšie ) do autobusu s očami plnými očakávania....alebo únavy.
Keď sme sa všetci usadili, ozvalo sa niečo, čo pre mnohých znelo ako uspávanka...hororová uspávanka. Bol to hlas pani sprievodkyne, ktorá sa nás snažila ohúriť kvantom informácií typu: "Viedeň je hlavným mestom Rakúska. Táto budova má 138,235 m. Známe rakúske jedlo je wiener-šnicľa...." (Ešteže sme prišli na to, kde sa to vypína )
Prvá zastávka bol Schönbrunn. Prechádzka záhradami pri tomto zámku pripomínala prechádzku rajom. V hlavách sa nám vytvárali predstavy vlastnej svadby, ktorá by sa tu raz konala. (Ešte zohnať dákeho ženícha... )Ale späť k realite. Náš tátoš - autobus sa pohol opäť vpred a doviezol nás do centra Viedne. Poobzerali sme pamiatky, nasali informácie o nich a netrpezlivo čakali, kým pani profesorka zvolala: "Rozchod!" Všetci sme sa vyrútili do ulíc. Každý si vybral za cieľ niečo iné: obchody, reštaurácie, Rakúšania, Rakúšanky... )Ale ten ďalší cieľ bol jasný pre každého. Prater, tras sa! Už sa blížia Slováci.Pri pohľade na všetky tie atrakcie nám padla sánka. A po vyskúšaní niektorých z nich nám spľasla peňaženka. No stálo to za to. S úsmevom na tvári a telom plným adrenalínu sme sa vrátili domov.
A tá Viedeň si tam v Rakúsku stojí ešte dnes. A bude aj dlhé roky.... Pokiaľ si ju ešte párkrát nevyberieme za cieľ našej cesty.


Veronika Kultánová 1.A


Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk