VEDECKÉ DIELNE 2019 – ONKOLÓGIA
   Hlavná stránka » Akcie » VEDECKÉ DIELNE 2019 – ONKOLÓGIA

VEDECKÉ DIELNE 2019 – ONKOLÓGIA
Už po deviaty raz na Gymze!


       Dňa 20. februára sa na Gymnázium Hlinská 29 konala vedecká interpretácia v rámci vedného odvetvia činnosti zaoberajúcej sa chorobnými novotvarmi v tele organizmov rastlín a živočíchov. Taktiež známa pod názvom ako onkologické ochorenia.
       Pod záštitou Nadácie Výskum rakoviny a vedením troch absolventiek daného doktorandského štúdia bola analogicky podaná charakteristická prednáška o prítomnom druhu ochorenia. Objasňovaný problém sa vzťahoval na samotný život ľudí, ktorí sú obklopení mnohými hrozbami, o ktorých len malé percentuálne zastúpenie dnešných všetkých ľudí má vedomosť.
       Priebeh a vývin týkajúci sa medicínskeho výkladu sa tiahol v hesle: „Nikdy nie je neskoro.“ Neskoro na preventívnu prehliadku u lekára či na nový životný štýl a stravovanie. Ako aj neskoro na včasnú diagnostiku alebo liečbu zhubných nádorov. Výnimkou neboli ani dodatočné znalosti v oblasti výskytu, priebehu, vzniku alebo záhuby tumorov a ich vplyvu na ľudský organizmus.
       Prednáška prebehla nad naše očakávania. Okrem kvalitnej výplne času bola v skutku dokonalá. Otvorila nám nové brány do sveta vedy. Zväčšila nám naše obzory a na menšiu chvíľku sme mali pocit, že patríme k niečomu veľkému a dôležitému.
       Nejeden z nás by sa rád, znova zúčastnil výkladu a zopakoval si fakty, ktoré nás uchvátili svojou tajuplnou stránkou. Veď aj minca má dve strany.
       Nakoniec musíme dodať, že ďakujeme Nadácii Výskum rakoviny za získané znalosti v molekulárne-biologického, genetického, imunologického a farmakologického smeru. Sme radi, že sme sa mohli stať na chvíľku aj my výskumníkmi a budeme sa tešiť na ďalšiu fascinujúcu a poučnú návštevu na našom Gymnázium Hlinská 29 v Žiline.

       Patrik Buček


       „Prednáška na ktorej sme mali možnosť zúčastniť sa bola pre nás nesmierne užitočná. Dozvedeli sme sa množstvo informácii nielen o tom, ako rakovina vzniká ale taktiež ako jej predchádzať. Informácie nám podali odborne ale tak aby im každý z nás rozumel. Taktiež sme mali možnosť dozvedieť sa aká je ich náplň práce v laboratóriách. V dnešnej dobe kedy ľudí s týmto zákerným ochorením pribúda je šírenie osvety nesmierne dôležité.“

       Zlatica Aurélia Poláková


       „Prednáška ma veľmi zaujala nielen svojím obsahom, ale aj samotnou prezentáciou. Dievčatá s nami otvorene komunikovali a oboznámili nás s mnohými poznatkami ako napríklad aké typy rakoviny existujú, aké sú možnosti liečby, ale aj ako ochoreniu včas predchádzať. Pôsobilo to na mňa veľmi pozitívne a z prezentácie som si odniesla mnoho zaujímavých a užitočných informácií.“

       Veronika Varadová


       „Z môjho uhla pohľadu bola prednáška o rakovine, ktorej sme sa zúčastnili veľkým prínosom. Dozvedeli sme sa množstvo dôležitých faktov a informácii, o ktorých sme doposiaľ nevedeli a mali sme možnosť sa zapojiť odpovedaním na rôzne otázky týkajúce sa danej témy. Bolo očividné, že prednášajúce mali prednášku spolu s prezentáciou veľmi dobre pripravenú a počúvalo sa ich naozaj príjemne. Celkovo sa mi páčila myšlienka o oboznamovaní študentov s danou problematikou.“

       Patrícia Salášková


video


Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk