Projekt Eko alarm
   Hlavná stránka » Akcie » Zelená škola » Projekt Eko alarm

Projekt Eko alarm


       Od januára 2018 do decembra 2018 sme súčasťou 200 slovenských materských, základných a stredných škôl, ktoré boli vybraté do pilotného ročníka projektu Eko alarm. Cieľom projektu je predchádzať vzniku odpadu v celej školskej komunite a zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských školách.
       V piatok 16. novembra 2018 si k danej téme pripravilo štrnásť žiakov – lektorov rovesnícke vzdelávania pre žiakov prvého až tretieho ročníka našej školy. Vzdelávanie bolo interaktívne a žiaci mohli prejaviť svoje názory a postoje k tvorbe a minimalizácii odpadov. Každá trieda si počas vzdelávania dala určitý záväzok, ktorý sa budú snažiť dodržať. Najčastejšie sa objavovalo napr. zlepšiť triedenie odpadu v triede i doma, kompostovať, nepoužívať plastové tašky...

       Veríme, že správne postoje k zaobchádzaniu s odpadmi sa stanú prirodzené pre celú našu školskú komunitu a aj vďaka tomu sa nám v máji 2019 spoločne podarí dotiahnuť do úspešného konca plnenie nášho dvojročného plánu programu Zelenej školy s prioritnou témou ODPADY.      Za realizáciu rovesníckeho vzdelávania ďakujeme:

II.A Filová, Hájková, Veselovská
II.B Bitušiaková, Hrabovská, Chalúpková, Žilinčárová
II.C Gavulová, Mestická, Zelníková
II.D Chabanová, Valúchová, Dusová, Žilková


       Zo spätných väzieb od žiakov z II.A triedy:


       „Mne sa aktivita veľmi páčila. Baby boli perfektne pripravené. Aktivity boli zaujímavé, veľa nás naučili. Len tak ďalej a teším sa na ďalšiu akciu“.

       „Na mňa to pôsobilo pozitívne. Baby vedeli prezentovať, odpovedať na doplňujúce otázky. Mali k tomu osobný vzťah, takže sa ich dobre počúvalo“.

       „Bolo to veľmi príjemné a zároveň sme sa niečo dozvedeli, dievčatá s nami komunikovali, pýtali sa ... Bolo to veľmi pozitívne a páčilo sa mi to“.

       „Tohtoročný Eko alarm sa mi páčil, bol som s ním spokojný. Dozvedeli sme sa niečo nové, ako šetrne zaobchádzať so Zemou – či už v podobe obchodov bez obalov, ktoré sa nachádzajú aj v Žiline alebo aké dôležité je recyklovať. Je dôležité, že aspoň niečo robíme pre našu „Matičku Zem“.


Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk