Kultúrne dedičstvo a mikroorganizmy
   Hlavná stránka » Predmety » Biológia » Akcie a súťaže » Kultúrne dedičstvo a mikroorganizmy

Kultúrne dedičstvo a mikroorganizmy


       Vedecký tím Laboratória environmentálnej a potravinovej mikrobiológie pôsobiaci v Ústave molekulárnej biológie SAV v Bratislave je prvým a zatiaľ jediným laboratóriom na Slovensku, v ktorom študujú mikroorganizmy ohrozujúce umelecké diela. Túto zaujímavú prácu prišli vo štvrtok 8.11.2018 v rámci projektu Otvorená akadémia priblížiť aj študentom našej školy vedúci laboratória Dr. Domenico Pangallo, DrSc, RNDr. Mária Bučková, PhD. a Mgr. Andrea Puškárová, PhD. Počas besedy sa žiaci oboznámili so spôsobmi odoberania vzoriek napr. z archívov, galérií, knižníc ale i z katakomb, z múmií či oltárov, so spôsobmi identifikácie mikroorganizmov – napr. baktérie, archeóny, plesne ... a so spôsobmi riešenia ochrany a konzervácie materiálov.

       Pri hľadaní nových metód na dezinfekciu dokumentov, lebo mnohé látky ako butanol, etylénoxid či formaldehyd sú už zakázané, vedci zistili pozitívny účinok esenciálnych olejov – napr. výpary tymiánu čistia plesňami napadnuté fotografie či knihy. V druhej časti besedy sa preto naši hostia venovali charakteristike, účinkom a zaujímavostiam z výskumu esenciálnych olejov.


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk