Je dobre vedieť ako ........
   Hlavná stránka » Škola » Koordinátori » Protidrogová výchova » Je dobre vedieť ako ........

Je dobre vedieť ako ........
(protidrogová prevencia)


       V piatok dňa 5.10.2018 sme sa ako prváci zúčastnili besedy týkajúcej sa návykových látok, ako je alkohol, ktorá sa uskutočnila na našej škole. O tejto téme sme si mali možnosť vypočuť od abstinujúcich alkoholikov z Klubu abstinentov Žilina – od p. Jozefa Papaja a p. Heleny Porubcovej - v rámci ich projektu Prevencia drogovej závislosti mládeže na školách.
       Dozvedeli sme sa všeobecné informácie o návykových látkach a neskôr aj ich osobnú skúsenosť s alkoholom, liečbou a následkami abstinencie, čo nám opisovali otvorene a bezprostredne. Vyrozprávali nám príbeh o tom ako jednoducho a nevedome si závislosť vytvorili.
       Začiatky ich pitia siahajú už do veku 9 rokov, kedy miešali alkohol s práškovým mliekom. V šestnástich sa dostali do partií, ktoré pili. Zo začiatku sa síce držali a namiesto alkoholu si dávali iba vodu, no nevydržalo im to dlho a postupne si vytvorili závislosť. Alkohol schovávali nielen v skrini a na poličkách, ale dokonca uschovávali v zaváraninových fľašiach, aby im ho nikto nenašiel. Ľudia okolo si, ale začali všímať, že sa niečo deje a oboch poslali na liečenie, ktoré im pomohlo a dnes kvôli nemu môžu žiť plnohodnotný život. Obaja už cez 15 rokov nepili žiadny alkohol a sú šťastní, že sa im darí od alkoholu držať ďalej.
       Práve vďaka tejto skúsenosti sme mali možnosť vnímať alkoholizmus (a všeobecne závislosť na návykových látkach) z pohľadu ľudí, ktorý to zažili na vlastnej koži. Vďaka čomu bola beseda veľmi poučná a mnohým z náš rozšírila obzor a utvrdila v myšlienke, že bez alkoholu je život krajší.

       Veľmi pekne ďakujeme!

       Veronika a Lucia, I.ročník





Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk