Navštívili sme Berlín a Postupim
   Hlavná stránka » Predmety » Nemecký jazyk » Navštívili sme Berlín a PostupimNavštívili sme Berlín a Postupim       Poznávací zájazd do Nemeckej spolkovej republiky pod názvom „Berlín, Postupim“ sa uskutočnil v termíne 25.04.2018 - 28.04.2018. Zúčastnilo sa ho 40 žiakov nášho gymnázia. Našich gymnazistov na tejto zaujímavej poznávacej ceste plnej neobyčajných zážitkov sprevádzali vyučujúce Mgr. Zuzana Zajacová a Mgr. Anna Blunárová.

       Cieľom zájazdu bolo spoznať krajinu, ktorej jazyk sa žiaci učia (krajinoveda, história, historické pamiatky), rozšíriť vedomosti žiakov z oblasti dejín umenia prehliadkou zámkov a ďalších pozoruhodností a umožniť im praktické použitie nemčiny v nemecky hovoriacom prostredí.

       Je úžasné sledovať, ako naši žiaci s nefalšovanou radosťou a úprimným záujmom prijímajú to, čo im takáto jedinečná príležitosť ponúka, ako zrazu stopy únavy po náročnom dni pri spomienke na nádherné zážitky miznú... . Veľký príval energie pramenil i z očakávaní v podobe ďalších zastávok naplánovaných na nasledujúci deň a strhával so sebou čoraz viac nadšencov. Veď zostavený program bol skutočne pestrý, nadobudnuté vedomosti a skúsenosti obohacujúce!!!

       Naším prvým cieľom na území Nemecka sa stalo hlavné mesto spolkovej krajiny Brandenbursko, Postupim, ktoré sa nazýva mestom zámkov a záhrad. Ide o komplex palácov a parkov známych ako pruské Versailles, architektonické majstrovské dielo a pamiatku na zozname svetového dedičstva UNESCO. Uchvátil nás zámok s parkom Sanssouci, ktorý bol obľúbeným letným sídlom nemeckej cisárskej rodiny Hohenzollernovcov. V rozľahlom parku sme si nemohli nevšimnúť Oranžériu inšpirovanú rímskou vilou Medici. Milovníci histórie si prišli na svoje práve v zámku Cecilienhof, teda na mieste, kde sa po II. svetovej vojne „delil svet“. Zámok pripomínajúci skôr anglický vidiecky domček bol svedkom podpisu Postupimskej dohody!!! V samotnom mestečku sme zavítali i do holandskej štvrte a neskôr si vychutnali priestory a atmosféru Kostola sv. Petra a Pavla. Neskoro popoludní už naše kroky smerovali do Berlína, mesta kontrastov, rozmanitosti a neobyčajnej histórie.

       Samotný Berlín nás privítal premenlivým počasím, ale ani to nás neodradilo od toho, aby sme na druhý deň spoznávali jeho poklady i tajné zákutia!!! Pozreli sme si budovu Ríšskeho snemu (Reichstag), Brandenburskú bránu (pôvodná colná brána z 18. storočia so sochou bohyne mieru Eirene, ktorá sa za Napoleona ocitla v Paríži), prešli sme reprezentačnou triedou „Unter den Linden“, navštívili Alexanderplatz s vyhliadkovou televíznou vežou a odfotili sa pod známymi hodinami Urania-Weltzeituhr. V rámci prehliadky sme zaregistrovali i zámok Bellevue, sídlo nemeckého spolkového prezidenta, ďalej radnicu, tzv. „Rotes Rathaus“, Berliner Dom i svetoznámu univerzitu Humboldt-Universität. Žiaci boli veľmi zvedaví na Berlínsky múr a hraničný priechod Checkpoint Charlie, teda miesta, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou nemeckej histórie. Na presun po tomto veľkomeste sme využívali rôzne druhy prostriedkov mestskej hromadnej dopravy, čo bola pre žiakov tiež veľmi zaujímavá skúsenosť.

       I náš tretí deň bol plný zážitkov a bohatý na informácie z rôznych oblastí. Počas dopoludňajšieho presunu k Eastside Gallery upútal našu pozornosť Víťazný stĺp (Siegessäule), ale určite nezaujal tak, ako už spomínaná Eastside Gallery. Ide o zvyšky Berlínskeho múru pokrytého obrazmi majstrov graffiti - ich autormi sú 118 umelci z 21 krajín sveta, ktorí mali k dispozícii plochu v dĺžke 1316 metrov. Nájdete tam vyše 100 malieb komentujúcich politické zmeny v rokoch 1989/1990. V tento slnečný deň sme si nenechali ujsť ani úžasnú vyhliadkovú plavbu po kanáloch rieky Spree a zavítali na Ostrov múzeí s vychýreným Pergamonmuseum, ktoré je pre milovníkov histórie priam povinnou zastávkou.

       Unavení, ale plní zážitkov sme sa vo večerných hodinách vydali na spiatočnú cestu domov. Už len samotný program je dôkazom toho, že zrealizovaný poznávací zájazd možno označiť za obohacujúci zážitok. Žiaci tak navštívili miesta a videli pamiatky a pozoruhodnosti, s ktorými sa oboznamujú na hodinách nemeckého jazyka, dejepisu a tiež v predmete Umenie a kultúra. Okrem toho žiaci získali veľa zaujímavých poznatkov a dozvedeli sa skutočnosti, o ktorých sa v školských učebniciach nepíše!!! Niektoré z nich musí človek totiž len sám priamo zažiť a precítiť!!!

       V Žiline 01.05.2018
       Mgr. Zuzana Zajacová


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk