DOD 2018 na GYMZE
   Hlavná stránka » Akcie » Deň otvorených dverí » DOD 2018 na GYMZE

DOD 2018 na GYMZE


       Tento rok DOD pripadol na 8. februára, celkom obyčajný deň, ktorý sa na pár hodín premenil na zmyslový zážitok. Bolo si na čom popásť oči, uši si vypočuli zaujímavé informácie a nádherný britský prízvuk, z chemického laboratória sa valili neznáme „vône“, dali sa ohmatať rôzne zaujímavé predmety ako „budajka“ či hlavolamy a áno, na svoje si prišla aj chuť vďaka francúzskym bon bons.

       Už od 10,30 hod. postávali pred gymnáziom nedočkaví návštevníci. Postupne vstupovali do budovy a vďaka našim študentom, ktorí sa ich ujali, asistovali im, žartovali s nimi, navodzovali domácu atmosféru a sprevádzali ich po jednotlivých učebniach, sa nemohli cítiť stratení ani na sekundu. Čas čakania si mohli skrátiť rozhovorom so zástupcami Žiackej školskej rady, ktorí boli veľmi milí a priateľskí, pripravení zodpovedať ich otázky. A ak by im to nestačilo, svoj kútik mali aj študenti, ktorí im rozprávali o projekte Erazmus +.

       O 11,00 hod. sa presunuli do č. 29, kde sa mohli zoznámiť s vedením nášho gymnázia a vedúcimi jednotlivých PK. Tí im poskytli cenné informácie o tom, čo ich čaká a neminie, ak sa rozhodnú a budú prijatí na našu školu. Mládež vyzerala bezstarostne, niektorí rodičia mali zadumané tváre, asi si uvedomovali viac ako ich ratolesti, že cesta k Absolventskej slávnosti nebude len o zábave.

       Keď smerom k nim prehovoril nemecký asistent Julian, ktorý prezentoval Nemecko a fašiangy, niektorí sa aj vyľakali. Ostatní, zrejme tí, ktorí budú študovať v DSD programe, vyzerali spokojne. Títo si mohli aj otestovať svoju nemčinu a pohrať sa so slovnou zásobou.

       Ak však nemčina nie je ich srdcovkou, mohli si napríklad v učebni ruštiny skúsiť napísať svoje mená v azbuke alebo sa pohrať s taliančinou. Samozrejme náš rodný jazyk tiež dostal priestor a návštevníci si vyskúšali prijímacie skúšky zo slovenčiny. A to nie je všetko, čo sa jazykov týka. Na chvíľu sa mohli preniesť do Francúzska vďaka voňavej levanduľovej učebni a pozrieť si krásnu prezentáciu o tejto krajine sprevádzanú šansónami. Aj angličtina zažiarila v podobe originálnych knižno-dramatických aktivít, kde sa zapojili všetci, aj keby nechceli a určite to neľutovali, súdiac podľa nadšených výrazov na ich tvárach. Neverili, že naša Majka nie je Angličanka. Ale kto by im to vyhováral? Stačilo im pozrieť si jedno trefné video s reprezentantom v lyžovaní a otázka, „načo nám je vedieť po anglicky?“, bola zodpovedaná.

       Pocestovať si ďalej mohli v učebni informatiky, kde mali k dispozícii geografické aktivity a hneď v susednej učebni si prišli na svoje ITčkárske typy, kde riešili rôzne úlohy. Matematická učebňa otestovala logické myslenie budúcich študentov pomocou hlavolamov a iných aktivít. Dejinami ich sprevádzali naši študenti, ktorí pripravili spolu s vyučujúcou tematické panely s projektmi a reáliami z rokov končiacich na číslo 8 a pútavo ich opisovali. Tieto pekné nástenky teraz zdobia chodbu pri hlavnom vchode. Predmet umenie a kultúra sa pochválil tvorbou našich gymnazistov vo forme videofilmov na tému Jedlá zmena a voda. Občianska náuka zase vyskúšala finančnú gramotnosť návštevníkov s aktivitou Rodinný rozpočet, nákup pre celú rodinu a taktiež hravou pexeso-formou predstavila hlavu štátu. Kto mal chuť na pohyb, mohol si v telocvični vyskúšať kin-ball alebo iné aktivity.

       Prírodné vedy sa tešili veľkému záujmu vďaka našim pedagógom, ktorí prevádzali rôzne fascinujúce pokusy. Koľko príležitostí sa im v živote naskytne, aby si vyskúšali ohýbať sklo, čo dokáže sodík vo vode, ako vyzerá krv bez rany či ako funguje Dichrómanova sopka? Ďalej si mohli pozrieť demonštratívne pokusy ako chemické pivo, premena vody na víno či slonia zubná pasta, ktorá narástla naozaj skoro do veľkosti malého slona a bol problém ju odniesť. Po pokusoch v bielom prišli na rad fyzikálne deje, kde svoju úlohu zohrali nielen voda, tlak a vzduch spolu s plastovou fľašou ale aj elektromotor a charizmatické vystupovanie nášho pána profesora. V biologickej učebni boli pripravené ďalšie aktivity - mikroskopické pozorovania rôznych preparátov ako napríklad zmyslový epitel chuťových pohárikov ale aj meranie krvného tlaku a interaktívna tabuľa, na ktorej sa mohli naši mladí záujemcovia otestovať spolu s pridanou hodnotou pozitívneho vyžarovania, ktoré sa v tejto učebni vznášalo.

       Verím, že väčšina návštevníkov odchádzala plná pozitívnych zážitkov a rozhodnutím podať si prihlášku na Gymnázium Hlinská 29 v ŽIline, pretože niet lepšej príležitosti spoznať našu školu ako v tento deň.       Mgr. Monika Nedelková
       PaedDr. Katarína Kitašová


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk