Žofia Bosniaková – krehká žena s veľkým srdcom
   Hlavná stránka » Predmety » Spoločenskovedné výchovné predmety » Žofia Bosniaková – krehká žena s veľkým srdcom

Žofia Bosniaková – krehká žena s veľkým srdcom


       Dňa 26.10.2017 sme sa v rámci semináru z občianskej náuky zúčastnili konferencie o Žofii Bosniakovej. Konferenciu zorganizoval ŽSK. Tejto akcie sa zúčastnil aj pokrvný potomok Žofie Bosniakovej, ktorej život je považovaný za cnostný a príkladný už po štyri storočia.
       Aspoň v krátkosti o životnej púti Žofie Bosniakovej. Napriek tomu, že pochádzala z bohatej rodiny, prekvitala skromnosťou a láskavosťou. Spoznala sa s Michalom Šerenim (40), ktorý bol jej manželom už od sedemnástich rokov. Bol zranený vo vojne, na následky čoho po čase zomiera a Žofia sa stáva vdovou. V tom istom roku (1626) Žofii zomrela aj matka, čím na seba Žofia prevzala všetku zodpovednosť sestry a vychovávateľky svojich súrodencov. Svojou dobrotou sa zapísala do pamäte ľudu, ktorý dodnes pozná bosniaky (malé chlebíky), ktoré sme mali aj my príležitosť ochutnať.
       Po dlhom čase sa stretáva s druhým manželom, Farantiškom Vešelenim, ktorý konečne dokázal vyčarovať úsmev na perách smutnej Žofie. Mali spolu synov Adama a Ladislava, a taktiež spolu založili psenodochyum, (sirotinec, nemocnica) v Tepličke nad Váhom. Po istom čase sa Žofia dozvedela o nevere svojho muža, čomu spočiatku nechcela veriť, no ukázalo sa, že klebety a fámy boli pravdou a veľmi ju to zničilo.
       Táto krehká žena s veľkým srdcom zomiera ako tridsaťštyriročná na hrade Strečno dňa 28.4.1644, kde má dodnes vybudovanú svoju kaplnku. Nanešťastie, v roku 2009 bola truhla spolu s pozostatkami Žofie podpálená.
       Ďalšiu časť konferencie predstavovala prednáška prezentovaná antropológmi z oblasti forenznej medicíny, ktorí nám podrobne popísali priebeh ich výskumu zosnulej Žofie, skomplikovaný zásahom ohňa.
       Umelec Jozef Lajda nám následne ukázal vlastný proces tvorby portrétov oboch manželov, Žofie i Františka, ale i fascinujúcu procedúru výroby napodobeniny zosnulej Žofie Bosniakovej, ktoré môžete obdivovať na Strečnianskom hrade.
       Prednáška bola na veľmi vysokej odbornej úrovni a cítili sme sa tu príjemne aj vďaka zaujímavému obsahu prednášajúcich a tiež chutnému občerstveniu.

       Lucia Gomolová, Valentína Klocaňová IV.C


Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk