Po stopách M. R. Štefánika a Alžbety Báthoryovej
   Hlavná stránka » Akcie » Exkurzie » Po stopách M. R. Štefánika a Alžbety Báthoryovej

Po stopách M. R. Štefánika a Alžbety Báthoryovej


       Dňa 11.10.2017 sme sa my, tretiaci, spoločne s pani profesorkou Sádeckou a pánom profesorom Ďurekom vydali na poznávaciu exkurziu do oblasti, v ktorej sa začínala písať história nášho prvého štátu, do Košarísk a Brezovej pod Bradlom.
       Dlhšiu cestu do cieľovej destinácie rýchlo vynahradila atmosféra rodného domu generála Milana Rastislava Štefánika. Mali sme možnosť vidieť fotografie z raného obdobia jeho života, pôvodný nábytok, uniformy z jeho zbierky či originálne kúsky suvenírov, ktoré si zaobstaral na jeho nespočetných výpravách po svete. Celkovému dojmu z miesta nepochybne pridal na kvalite aj zaujímavý a pútavý výklad, ktorý pôsobil veľmi priateľsky a otvorene.
       Odtiaľ naše kroky smerovali do neďalekej Brezovej pod Bradlom, kde sme navštívili jeden z najväčších architektonických skvostov Slovenska, ktorým je Mohyla na Bradle. Krásny výhľad sa nezaobišiel bez spoločnej fotky a nám zostávala posledná zastávka, ktorou boli Čachtice.
       Tam sme mali namierené do Čachtického múzea, kde nás aj druhýkrát potešil príjemný výklad. Prednášajúci nám s oduševnením ukázal zaujímavosti Alžbety Báthoryovej, od šiat po osobné veci. Prednášku ozvláštnil napr. odkazmi na známy seriál, čím si zaslúžene získal pozornosť nejedného z nás. Okrem zaujímavostí z grófkinho života sme sa dozvedeli aj pravdu o povestiach, na základe ktorých bol natočený nejeden film.
       Za mňa osobne to bola jedna z najedukatívnejších a najpríjemnejších exkurzií.

       Katty, III.C


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk