Exkurzia do spaľovne odpadu Spittelau vo Viedni
   Hlavná stránka » Akcie » Exkurzie » Exkurzia do spaľovne odpadu Spittelau vo Viedni

Exkurzia do spaľovne odpadu Spittelau vo Viedni


       Dňa 12. októbra 2017 sa vybraní žiaci 4. ročníka zúčastnili spoločne s vyučujúcimi chémie odbornej exkurzie do spaľovne odpadu vo Viedni. Exkurzia sa realizovala v spolupráci so Strojníckou fakultou (Katedrou energetickej techniky) Žilinskej univerzity v rámci projektu Clean city. Cieľom zájazdu bolo oboznámiť študentov s fungovaním spaľovne odpadu a jej priestormi. Spaľovňa pripomínala hrad z orientálnej rozprávky, ktorú navrhol rakúsky umelec Friedensreich Hundertwasser a pomenoval ho „Hrad Fantasia“ Vyjadruje symbiózu medzi technológiou, ekológiou a umením. Nachádza sa v širšom centre mesta Viedeň. Okrem likvidácie komunálneho odpadu je jej nemenej dôležitou funkciou aj výroba tepla pre okolité bytové domy a neďalekú nemocnicu Allgemeines Krankenhaus, ktorá predstavuje najväčší nemocničný komplex v Rakúsku. Spaľovňu spravuje spoločnosť Wien Energie a je súčasťou siete tepelných elektrární. Naši študenti mali možnosť zamyslieť sa nad významom triedenia odpadu, čo by malo byť prirodzenou súčasťou nášho života, tak ako je to vo väčšine rakúskych domácností.

       Kitašová, Turoňová - vyučujúce chémie


Spätná väzba od žiakov na zrealizovanú exkurziu:
  • "Exkurzia sa mi páčila. Až tu som si uvedomila, koľko odpadu produkujeme. Rovnako sa mi páčilo, ako sa Rakúsko snaží triediť odpad a využívať zelenú energiu. Bolo to zaujímavé" (Alžbeta K.)

  • "Exkurzia sa mi naozaj páčila. Ukázala nám spôsob, ako sa dá aj odpad ďalej využiť. Rakúsko to má veľmi dobre poriešené aj legislatívne, keďže triedenie odpadu má zakotvené i v zákone. Rovnako ma zaujala informácia, že Rakúsko je krajina, ktorá ročne vysadí viac stromov ako ich do roka zotne. Mali by sme sa inšpirovať." (Timea N.)

  • "Exkurzia bola zaujímavá, najviac ma oslovila interaktívna časť, kde sme sa mali možnosť hravou formou oboznámiť s tvorbou a využívaním rôznych foriem energie. " Lucia H.)fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk