Lavínový kurz
   Hlavná stránka » Akcie » Lavínový kurz

Lavínový kurz


       Víkend strávený s novými ľuďmi, víkend plný snehu v krásnom prostredí Roháčov, víkend plný hier a zábavy. Takéto a podobné prívlastky získal výlet žiakov turistického krúžku nie len našej školy 14. – 15. januára 2017 v Látanej doline.

Profesionálny tím

       O celú záležitosť sa postarali pani profesorka Jurinová a školský kaplán Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku, ktorý vedie miestny turistický krúžok. Pripravili množstvo aktivít a najmä vytvorili uvoľnenú a priateľskú atmosféru.

„Ťažký výstup“

       Samozrejmé skoré ranné stávanie, spoločné stavanie snehuliaka, prvé zdieľanie zásob jedla, zapadnutia v snehu, strach z absencie vody a elektriny a nádejné zloženie piesne „hej hou, už ideme horou“ sprevádzali cestu našich žiakov na Chatu Látaná, kde ich už s navareným gulášom čakali kolegovia z Ružomberku.

Kto je kto

       Žiaci oboch gymnázií sa vďaka náhodne zostaveným tímom, v ktorých medzi sebou po celý čas súťažili, rýchlo spoznali. Súťažili v stavaní snehových sôch, kvíze o lavínach a prvej pomoci, v správnom zvolení turistickej výstroje, rôznych hrách, či v bowlingu.

Čo s kamošom v lavíne?

       Jedným z najhlavnejších bodov programu bol lavínový kurz. Zabezpečil ho pre žiakov profesionálny člen Horskej záchrannej služby Západné Tatry v spolupráci s jej dlhoročnou dobrovoľnou členkou - našou pani učiteľkou Jurinovou. Spočíval v krátkej prednáške, v ktorej sa žiaci oboznámili s teóriou vzniku lavín, s prevenciou, postupmi pri záchranných akciách a používaním lavínovej výstroje. Nasledovala praktická časť. Počas tej žiaci využívali lavínovú výstroj - hľadali „obete“ pomocou hľadacích prístrojov, sónd, lopatiek a pomáhal im aj záchranársky pes – vlčiačka Kenny.

Ideme domov

       Celý víkend vyvrcholil už spomínaným bowlingom v Zuberci. Záverečnou bodkou bolo vyhlásenie výsledkov tímovej súťaže, pričom žiaden z tímov neostal bez ceny. Po ňom boli zhotovené posledné spoločné fotky a neostalo nič iné, len pozmeniť text piesne na „ideme domov“.

       Už výstup na chatu bol pre našich žiakov natoľko príjemne stráveným časom, že celou akciou sa niesla iniciatíva stretávať sa na podobných akciách častejšie a zazneli aj návrhy vytvoriť z uplynulého stretnutia tradíciu.

       Katarína Milučká, IV. A


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk