KOŽaZ 2015/2016
   Hlavná stránka » Predmety » Telesná výchova » KOŽaZ 2015/2016

KOŽaZ 2015/2016


       V dňoch 14., 16. a 17. septembra sme sa my, žiaci tretieho ročníka, zúčastnili Kurzu ochrany života a zdravia, ktorý mal dve časti.
       Prvou bola teoretická časť, kde profesionálni záchranári z Horskej služby, pôsobiaci v Malej Fatre, zamerali prednášku najmä na nebezpečenstvo zosuvu lavín a ohrozenia ľudského života v nich. No nezostalo len pri rozprávaní, mali sme možnosť pýtať sa na najrôznejšie veci z danej oblasti, a tak sa dozvedieť ešte viac. Záchranári tiež poukázali na nové možnosti predchádzaniu lavín a nehôd na horách za pomoci novej aplikácie, ktorá sa dá ľahko stiahnuť do mobilu. Stretli sme sa tiež s prednáškou o topografii, kde nás prednášajúca z agentúry IKO informovala o zaujímavých miestach v najbližšom okolí Žiliny, o cyklotrasách, ktoré môžeme navštíviť vo voľnom čase. Pán učiteľ Ďurek nás zasvätil do tajov streľby zo vzduchovky, ktorú sme si mohli vyskúšať priamo na mieste, samozrejme, za jeho dozoru. Prešli sme si aj ukážkami poskytovania prvej pomoci pri dopravných nehodách alebo iných úrazoch a tiež prednáškou o prevencii pred požiarmi, ktorú viedol člen Hasičského zboru Žilina, pán Ing. Mačica.
       Druhá časť kurzu pozostávala z rôznych aktivít. V stredu sme sa stretli na stanici, odkiaľ nás vlak zaviezol do Strečna. Tam na nás už čakali malé dodávky, ktoré nás prepravili až ku pltiam. Pomaly sme nasadli a naše malé dobrodružstvo sa začalo. Začali sme pri skalnej rybe a postupne sme sa dostávali cez Margitu a Besnú až na kamenné polia, kde nám aj samotní vodáci museli ukázať záchranu pltí či hrubú silu pri manévroch, keď nás silná voda zaniesla na ostré kamene a boli sme unášaní vetrom ako zrnká prachu, vydané na milosť a nemilosť. No, našťastie, všetci sme sa bez úrazu dostali až do záverečnej stanice. V ten deň sme ešte boli na krásnej vyhliadke nad Váhom, kde sme obdivovali krásu našej prírody a jej úkazy. Na ďalší deň sme navštívili Gill Arénu, kde sa vyrábajú horolezecké laná – statické aj dynamické, a tiež ostatná výbava každého horolezca na lezenie kolmých stien Tatier alebo náročné lezenie štítov Álp. No mali sme aj to šťastie, že sme mali možnosť vyskúšať si vlastné sily na veľkej horolezeckej stene. Tí menej odvážni mohli liezť na steny s chytmi, či pozrieť sa aj na celkový výrobný proces od splietania malých nitiek až po hotové zložité hrubé laná, ktoré sa vyvážajú do krajín celého sveta. Celý KOŽaZ sa niesol vo veľmi príjemnom, priateľskom duchu a skutočne každý si mohol prísť na svoje.
       Týmto ďakujeme našim učiteľom a inštruktorom za ich prednášky, praktické ukážky a príjemné chvíle, ktoré sme spolu strávili.

       Marta Matušíková, 3.D


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk