Eurodeň 2013 v znamení osobností
   Hlavná stránka » Akcie » Euro deň » Eurodeň 2013 v znamení osobností

Eurodeň 2013 v znamení osobností


       Dňa 15. 10. 2013 sa konal v poradí už 12. ročník známej akcie na našej škole – Európsky deň rodičov a škôl. Tento rok sme sa rozhodli vydať po stopách významných osobností- velikánov, ktorí zmenili svet. Študenti spolu s učiteľmi a rodičmi nasadli do stroja času a vybrali sa na cestu krížom-krážom storočiami. Našťastie, ani jedna zo známych osobností nerobila drahoty a pozvanie na našu školu vďačne prijala.
       Svojou návštevou nás poctil napríklad Krištof Kolumbus, neustále zaneprázdnený objavovaním Ameriky. Taktiež sme sa mohli porozprávať s Leonardom Da Vincim o jeho tajomných obrazoch, pozorovať Jána Jessenia pri jeho prvej verejnej pitve, či dokonca zájsť až na ďaleký Madagaskar za grófom Móricom Beňovským. Ak sa ale niekomu zažiadalo vrátiť sa domov, na našom území ho už očakával nebojácny Svätopluk so svojimi ešte nebojácnejšími synmi. Pre skutočne náročných cestovateľov tu bola možnosť vzlietnuť s Gagarinom až do samotného vesmíru alebo spolu s Koperníkom obdivovať krásu hviezdnej oblohy. A kam ďalej ako do vesmíru sa dá ešte letieť? Predsa do rozprávky, kde nás so svojimi postavičkami už čakal ďalší velikán – Hans Christian Andersen. Ale pozor! Za veľkými mužmi nijako nezaostával ani ženský svet. Krásy šansónu a módy so sebou priniesli dve šarmantné Francúzky – Coco Chanel a Edith Piaf. Azda najúžasnejšie na všetkých stretnutiach s velikánmi bolo to, že padli akékoľvek jazykové bariéry, pretože každá z týchto európskych osobností rozprávala plynule po slovensky... Že by sa slovenčina stala ďalším svetovým jazykom?!
       Hoci sme sa všetci museli opätovne vrátiť do 21. storočia, putovanie časom bolo naozaj nezabudnuteľné. Veľké ďakujem patrí všetkým žiakom, ktorí nám svojou kreativitou spríjemnili tento deň. Dokázali, že mnohí z nich sú sami tvorivými osobnosťami, o ktorých sa možno tiež raz dozvie celý svet.

CENA UČITEĽOV:
   1. miesto: trieda IV.A
   2. miesto: trieda IV.C
   3. miesto: trieda III.B
CENA ŽIAKOV:
   1. miesto: trieda III.C
   2. miesto: trieda III.B
   3. miesto: trieda II.C


       Katarína Červencová


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk