Spoznajme úspešných športovcov našej školy
   Hlavná stránka » Predmety » Telesná výchova » Spoznajme úspešných športovcov našej školy

Spoznajme úspešných športovcov našej školy


       Na rozhovor sme si pozvali úspešných športovcov našej školy - Martina Klaboucha - člena reprezentácie SR v orientačnom behu a Jakuba Mereša - člena reprezentácie kadetov SR v basketbale, ktorí patrili dňa 18. februára 2013 v Mestskom divadle v Žiline k oceneným "Športovcom roka Žiliny za rok 2012 v kategórii mládež", aby nám odpovedali na pár otázok.

Od koľkých rokov ste sa začali venovať športu?

Martin Klabouch: K športu ma rodičia viedli už od útleho detstva. Začal som s plávaním, lyžovaním a bicyklovaním. Neskôr ma rodičia dali na tenis. K samotnému orientačnému behu ma doviedla dedkova druhá manželka v 12.-tich rokoch.

Jakub Merešš: Športovej činnosti som sa začal venovať už od malička. K basketbalu som sa prvý krát dostal na ZŠ, keď som sa prihlásil na basketbalový krúžok. Vyskúšal som popritom aj hokej. K súťažnému basketbalu ma priviedol môj kamarát v 11.- tich rokoch a odvtedy aktívne hrávam.

Máte nejaký športový idol?

Martin Klabouch: Môj športový vzor je Lance Amstrong - legendárny cyklista a v súčasnosti triatlonista. Dokázal prekonať rakovinu a šport natoľko miluje, že sa mu venuje naďalej.

Jakub Merešš: Mám vzorov viac, ale napr. Lebron James - basketbalista, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho atléta. Zaujímavý je tým, že svoj úspech si tvrdo vydrel, pretože vyrastal v ťažkých podmienkach bez otca a s matkou bol nútený sa niekoľkokrát za život sťahovať z mesta do mesta.

Aký najväčší športový úspech ste doposiaľ dosiahli vo svojej športovej kariére?

Martin Klabouch: Zúčastnil som sa 2 krát na Majstrovstvách Európy dorastu v roku 2011 v Českej republike a v roku 2012 vo Francúzsku. Druhý veľký úspech bola nominácia nášho školského družstva na Majstrovstvá sveta školskej mládeže v roku 2013 v Portugalsku.

Jakub Merešš: Môj najväčší úspech bola účasť na Majstrovstvách Európy do 16 rokov B divízie v Rumunsku v roku 2012 a v tom istom roku získanie ocenenia za najlepšieho strelca finálového turnaja kadetov v Bratislave.

Čo vám váš šport prináša? Čo mu musíte obetovať?

Martin Klabouch: Orientačný beh spája dve úžasné veci: beh a prírodu. Prináša mi dobrú postavu, dobrý pocit zo seba a z toho, čo dokážem. Samozrejme musím aj niečo obetovať. Je to predovšetkým môj čas, ktorý mi následne chýba pre učenie, voľný čas a spoločenský život.

Jakub Merešš: Prináša mi dobrú športovú postavu, dobrý pocit, zdravý životný štýl, kopec priateľov a získavanie nových poznatkov či už z cestovania, alebo samotnej športovej prípravy. Moja obeta spočíva predovšetkým v obmedzovaní spoločenského života, v stretávaní sa s priateľmi (inými ako basketbalovými) a sebadisciplína.

Máte nejaký doposiaľ nedosiahnutý cieľ v súvislosti s orientačným behom/basketbalom? Konkretizujte.

Martin Klabouch: Chcel by som sa zúčastniť olympiády neolympijských športov tzv. Svetové hry.

Jakub Merešš: NBA :, takže reálne. Chcel by som pôsobiť v nejakom dobrom zahraničnom klube, pravidelne hrávať v zápasoch a dosahovať výborne výsledky.

Obom športovcom ďakujeme za rozhovor.

Na záver našim športovým talentom blahoželáme a do ďalšieho obdobia prajeme mnoho športových ale i osobných úspechov!

Ž. Kubáňová, K. Kitašová

Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk