Členovia Alternatívneho krúžku "nabehli" na stredoeurópsky čas už vo štvrtok
   Hlavná stránka » Akcie » Záujmová činnosť » Členovia Alternatívneho krúžku "nabehli" na stredoeurópsky čas už vo štvrtok

Členovia Alternatívneho krúžku "nabehli" na stredoeurópsky čas už vo štvrtok


       Vo štvrtok 27.11.2011, necelý mesiac po premiére, členovia Alternatívneho krúžku Gymnázia Hlinská navštívili v Štúdiu Mestského divadla Žilina inscenáciu hry SEČ (stredoeurópsky čas) od významného a uznávaného súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga v úprave a réžii Eduarda Kudláča.
       Tri mladé herečky, Ivana Kubáčková, Iveta Pagáčová a Anna Čonková, stvárňujú postavu trojjedinej ženy, ktorá sa v spomienkach rozpamätáva na poslednú zimu a na koniec jedného vzťahu. Na povrch sa vyplavuje spoločná minulosť prežitá s partnerom, podceňovaná i zveličovaná a spomienky, ktoré sa žena snaží dať do nových súvislostí.
       Dosť nezvyčajné a alternatívne predstavenie spôsobilo, že bezprostredne po predstavení sme viacerí neboli schopní úplne pomenovať, ako na nás predstavenie zapôsobilo, avšak s odstupom času sme sa zhodli, že táto výnimočná inscenácia v nás zanechala veľmi silné dojmy a pocity. Názory jednej našej členky na predstavenie SEČ si môžete prečítať pod obrázkami.

       Jana Kiliková

Muži, chlapi, obyvatelia Marsu....zatvorte si oči, zapchajte uši a najlepšie aj všetky póry. Inak bude hroziť, že (ne)pochopíte ženy. Možno ani nie tak ženy ako jednu ženu, ktorá je zamilovaná, nahnevaná a zúfalá. To s nami totiž robíte, keď sa do vás zaľúbime. Vnímame a zapamätávame si tie najmenšie detaily, na ktoré by sme si potom mohli zasnene spomínať alebo ich preklínať rôznymi nevyberanými spôsobmi. Jednotlivé fázy sprevádzajú celý a spravidla každý vzťah. Fáza jedna: pobláznenie, všetko je nové, všetko je krásne a je nám fajn. Fáza dva: hnev, strach, zlosť. Fáza tri: existuje na svete niečo žalostnejšie ako je zúfalá a bezmocná žena? A fáza štyri...
       Stredoeurópsky čas, divadelná hra, vystúpenie alebo z pohľadu nezainteresovaného a necitlivého človeka nejaká tá scénka s jednou stratenou, jednou hysterickou a jednou oschnutou ženskou. Správne, tri ženy, jeden vzťah a chlap nikde? Odišiel, zloduch jeden, nevedno kam , minulú zimu. A jediné, čo zostáva tejto žene a jej trom rozličným formám, sú spomienky. Pokúša sa v nich hľadať útechu, očistec, riešenie jej neriešiteľnej situácie (chlap je preč, jeho láska je preč, a čo teraz?) a možno ich len poskladať a vrátiť sa v čase na miesta, kde nám s niekým bolo krásne. A dúfať v povestnú fázu štyri, keď sa všetko zlé opäť na dobré obráti.
       Každá z troch žien zobrazuje jednu fázu vzťahu a zároveň dúfa, aby nebola. Herečky verne a dôveryhodne predstavujú lásku, úzkosť a strach opustenej ženy. Kulisy? Jedna stolička so stolíkom a akvárium s vodou na zemi zbytočne neodvádzajú pozornosť diváka. Mestské divadlo Žilina vyhradilo pre toto predstavenie v porovnaní s ostatnými vcelku malé priestory, ale pre túto trojpostavovú performáciu absolútne postačujú. Komorná atmosféra prehlbuje intímne rozprávanie, ani nie monológy, ale výpovede vťahujú diváka, ktorý síce na konci očakáva ešte jednu, vysvetľujúcu časť, no pre niekoho, kto nie je odchovaný na jednoznačných Pilcherovských Happy Endoch alebo na tragických srdcervúcich scénach, ponúka možnosť voľnej interpretácie a hľadania seba samého.


       Beáta Tománková, 4.A


Ak Vás naše názory na divadelné predstavenie SEČ zaujali, pred návštevou Mestského divadla Žilina si môžete dopriať aj malú ochutnávku, hoci práve nevedomosť a prekvapenia u nás asi spôsobili také intenzívne pocity.

http://www.youtube.com/watch?v=ek91HCmW0G0


Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk