Žiačka Gymnázia Hlinská postupuje do medzinárodného kola v Budapešti
   Hlavná stránka » Predmety » Nemecký jazyk » Žiačka Gymnázia Hlinská postupuje do medzinárodného kola v Budapešti

Žiačka Gymnázia Hlinská postupuje do medzinárodného kola v Budapešti

       Dňa 21.10.2011 sa žiačka IV.A triedy, Beáta Tománková, zúčastnila spolu s našou nemeckou pani lektorkou Cornelie Kutscher a vyučujúcou nemčiny, Zuzanou Zajacovou, v Bratislave národného kola čitateľskej súťaže vyhlásenej nemeckou stranou, "Lesefüchse"/"Lišiaci, ktorí radi čítajú".
       V napínavom súboji o dve atraktívne prvé miesta, ktorý by sa dal nazvať i súbojom slov, myšlienok a schopností argumentovať, mohli uspieť len tí Najvytrvalejší, Najpohotovejší, Najpresvedčivejší a v oponovaní svojmu súperovi Najprefíkanejší.
       Veď si to len vyskúšajte! Prečítajte päť, v nemčine napísaných kníh a preniknite do ich problematiky tak, akoby ste pri ich zrode samotnému autorovi čítali myšlienky. Venujte každej jednej knihe osobitnú pozornosť, lebo každá si ju svojou osobitosťou určite zaslúži: vtiahnuť druhých do deja, ale nenechať ich v ňom hneď na začiatku utopiť sa, byť kritický, ale svoju kritiku i pádne zdôvodniť, vyzbrojiť sa dávkou argumentov, ale i umením použiť ich v pravý čas na správnom mieste, nechať znieť silné slová súpera a obratom hneď ukázať, že tie Vaše majú ešte väčšiu váhu ...
       A potom uchopte mikrofón, posaďte sa za katedru na pódiu k svojim súperom, tvárou k širokému publiku plnom učiteľov, žiakov a zahraničných lektorov, pre ktorých je nemčina rodným jazykom. To musí v danej chvíli platiť i o vás. Jedinou cestou úspechu je odpútať sa od slovenského jazyka a vnímať iba nemecké slovo. Veď ako inak by ste reagovali na dobre premyslené stratégie kladenia otázok moderátorky diskusie, ktorá je mimochodom tiež nemeckou lektorkou?
       A je tu váš čas, chopte sa slova a staňte sa jeho majstrom. Nechajte vyniknúť vaše devízy, ale neurobte z nich terč pre vášho súpera. Bojujte, nevzdávajte sa: posúvajte informácie, analyzujte ich, argumentujte, zvažujte stanoviská, formulujte názory, presvedčivo ich zdôvodňujte a prispievajte k vytváraniu priestoru na rozvoj živej diskusie. Pozor, slovenčina je stále tabu.
       Dvaja najlepší, ktorí tak urobili, si teda právom zaslúžia titul sčítaného Lišiaka a s tým spojenú možnosť reprezentovať svoju školu v medzinárodnom finálovom kole, ktoré sa uskutoční dňa 11.11.2011 v Budapešti. Slovenskú republiku na ňom budú reprezentovať Beáta Tománková (Gymnázium Hlinská Žilina) a Michal Molnár (Gymnázium Bilíkova Bratislava)

A ktorými knižnými titulmi sa museli naši Lišiaci na ceste za úspechom prelúskať?
  • Katja Behrens: Der kleine Mausche aus Dessau
  • Agnes Hammer: Herz, Klopf
  • Daniel Höra: Gedisst
  • Christian Linker: Blitzlichtgewitter
  • Marlene Röder: Zebraland

Vďaka zapojeniu sa triedy IV.A do čitateľského projektu ostávajú všetky, nemeckou stranou dodané knihy na našu školu k dispozícií i ďalším potenciálnym Lišiakom nášho gymnázia. Tak ako, zahryznete sa i vy?

25.10.2011 Mgr. Zuzana Zajacová

Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk