Exkurzia do Gaderskej doliny
   Hlavná stránka » Akcie » Exkurzie » Exkurzia do Gaderskej doliny

Exkurzia do Gaderskej doliny

       V dňoch 12.10. a 13.10. 2011 sa študenti IV. ročníka Seminára z biológie zúčastnili exkurzie do NP VF - Gaderská dolina. Cieľom exkurzie bolo doplniť si a rozšíriť učivo z biológie, rozvíjať pozitívny vzťah k prírode a ENV cítenie a spoznávanie rastlinných a živočíšnych druhov tejto malebnej oblasti. Exkurzia sa uskutočnila aj v spolupráci s členmi Správy NP VF v Martine, za čo im veľmi pekne ďakujeme.
       Študenti sa dozvedeli, že v Gaderskej doline žijú všetky naše veľké šelmy ako je medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid. Bližšie sa oboznámili s ich správaním vo voľnej prírode, pričom najviac ich zaujímalo správanie medveďa hnedého. Jeden zo sprievodcov sa venoval pozorovaniu jeho správania niekoľko rokov, takže vedel študentom naozaj pútavo o ňom rozprávať. Veľmi zaujímavé je, že tu žije početná asi 60 členná populácia kamzíka vrchovského, ktorý tu bol privezený v rokoch 1956-1960. Jeho stav sa monitoruje 2-krát do roka. Práve v tomto období prebieha jeho ruja, kedy sa stáva menej ostražitým. To sme chceli využiť a vidieť ho, čo sa jednej skupine aj podarilo. Naši sprievodcovia nám nielen o nich ale aj o lese, ako o zložitom a veľmi dôležitom ekosystéme, porozprávali veľa nového a zaujímavého.
       Teraz už aj vy viete, že za kamzíkom netreba cestovať ďaleko, ale stačí ísť do Gaderskej doliny, ktorá začína na konci obce Blatnica, ktorá je známa aj Blatnickým hradom, na ktorom sa už podpísal zub času, ale tiež sa ho oplatí vidieť. Napriek sychravému počasiu sme sa vrátili obohatení o nové dojmy, zážitky a vedomosti a určite sa tu vrátime aj na budúci rok.

       RNDr. Katarína Laštíková

Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk