Biologická exkurzia pre III. ročník
   Hlavná stránka » Akcie » Exkurzie » Biologická exkurzia pre III. ročník

Biologická exkurzia v Arboréte Tesárske Mlyňany a v Zubrej obore

       Dňa 28.4.2011 sme sa ako tretiaci biologického seminára zúčastnili exkurzie v Arboréte Tesárske Mlyňany SAV a v Zubrej obore.
       Na ploche 67 ha sme mohli vidieť okolo 2 000 taxónov, pričom prevažujú divo- rastúce druhy drevín, no taktiež sme mali možnosť obdivovať i u nás známe druhy ako jedľa, smrek, borievka, sekvoja či tuja. Prechádzali sme sa rôznymi zákutiami, ako napríklad Východoázijská, Západoázijská či Americká cesta, kde rástli rastliny príslušnej krajiny. Odbornú stránku nám zastrešili lektori priamo z Arboréta, vďaka ktorým sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií.
       Naša exkurzia pokračovala do Zubrej zvernice neďaleko Topoľčianok, kde sa už od roku 1957 snažia o záchranu zubra hrivnatého a zatiaľ veľmi úspešne. Zubry sa predviedli v plnej kráse i napriek plznúcej srsti. Veľmi zaujímavý až dych - trhajúci výklad sme počuli od sprievodkyne, ktorá sa zároveň stará o zubry už 25 rokov.
       Zubry sú krásne zvieratá, a snáď sa úplne podarí navrátiť zubry do voľnej prírody, kde budú prirodzenou súčasťou slovenských lesov. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a keby som mohla, idem ešte raz.

       Júlia Jaroščiaková
       3.C


fotogalériaGymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk