Jedna piatková rozprávka z chémie
   Hlavná stránka » Predmety » Chémia » Exkurzie » Jedna piatková rozprávka z chémie

Jedna piatková rozprávka z chémie


       Siedmimi chodníkmi a siedmimi cestami sme sa pod vedením vyučujúcich p. Belákovej a p. Turoňovej hnali do Výskumného ústavu mliekarenského, ktorý sídli našťastie kúsok od nášho gymnázia. Hovorím našťastie, hlavne kvôli nezabudnuteľnému pohľadu, ktorý sa naskytol okoloidúcim. 40 maturantov z chemického seminára podcenilo počasie a nechalo dáždniky doma.

       Nikdy ste nevideli žiadnu školskú exkurziu začínajúcu s toľkým elánom a túžbou po začatí výkladu. Privítal nás jeden zo zamestnancov VÚM. Kým prichystal poslednú vázu na stoly, dostali sme taký pokyn z profesorskej strany, aby sme prejavili záujem a boli diskutovania chtiví.

       Vedúci laboratórií, náš prednášajúci, nás usadil do sály a začal rozprávať. Zanietene, horlivo a odborne, ale rozhodol sa brať ohľad na naše tendencie ešte nechápať vysokoškolskému učivu. Tak sme dostali možnosť rozpoznať kde tu dáke slovíčko. Ako nám časom slinky dostekali , vete či nie, od mlieka ku kyslej kapuste či špekáčikom je len kúsok, od typu kvasnej baktérie alebo európskej norme. Zvieralo nám žalúdky, ale držali sme a dozvedeli sa množstvo nových informácií. O farmárčení, európskej legislatíve, spracovaní mlieka a výrobe mliečnych výrobkov alebo účinnosti probiotických jogurtov. Keď však počas diskusie padla otázka, či mačiatkam škodí kravské mlieko, rozhodol sa vedúci, že je najvyšší čas prezrieť si labáky.

       Hneď po vstupe som počula padať sánky. Budova z roku 1952 ale tieto miesta boli vybavené špičkovou technikou. Prešli sme sa priestormi a pozreli sme ako počítačom riadený prístroj ráta počet kravských somatických (telových) buniek vo vzorke mlieka. Keď sme túto správu predýchali bolo informácií akurát dosť a tak sme sa s vďakou rozlúčili a odišli. V hlavách nám ostala predstava poriadne vyúdeného oštiepku či čokoládového pudingu, ktorá nás sprevádzala až domov.

       No doteraz vlastne neviem, ako je to s tými mačencami ......

       Dominika Rezníčková, Tomáš Rožai, Kristína Marcinová, Nikola Lalinská, Zuzana Dvorská IV.B

       Exkurzia pre študentov IV.ročníka z chémie sa uskutočnila v piatok 12.novembra 2010 vo Výskumnom ústave mliekarenskom v Žiline na Rajeckej ceste.

Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk