Odborná exkurzia NJ - 3. ročník
   Hlavná stránka » Predmety » Nemecký jazyk » Odborná exkurzia NJ - 3. ročník

Odborná exkurzia NJ - 3. ročník

       Pondelok, 5:30. Rozospatý kolektív 3.A a 3.F. čaká na železničnej stanici na posledných oneskorencov, ktorí si nastavili budíky príliš neskoro nato, aby stihli prísť včas. Podaktorí úplne zabudli, že sa nejaká exkurzia koná a neprišli pre istotu vôbec.
       Plní očakávaní, ale ešte plnší nedosnívaných snov sme nasadli do vlaku a vytrvalo sa snažili spať, až kým sme konečne nedorazili do Banskej Bystrice. Tá vtipnejšia polovica skupiny (3.A.) sa snažila spestriť si cestu vo vlaku ako len vedela... .
       Po hodinovej prechádzke po ešte spiacom meste sme konečne mohli vstúpiť do mestského kultúrneho domu, kde sme netrpezlivo čakali, čo sa bude diať. Väčšina z nás (hlavne dievčenské osadenstvo) sa veľmi potešila, keď na pódium vyšiel mladý, dobre vyzerajúci Doppel-U s partnerom Shakunom.
       Okrem toho, že sme mali možnosť počúvať a mnohí aj komunikovať po nemecky, získali sme nové poznatky o Schillerovi a Goethem.
       Myslím, že táto exkurzia bola veľmi prínosná a prospešná. (Dúfam, že so mnou všetci súhlasíte )

Silvia Gelačková, 3.A.

Schiller - RAP koncert & workshop v Banskj Bystrici

       Štvrť na päť zvoní budík, prebehnem do kúpeľne, z kúpelne do izby nahádžem čosi na seba a so zalepenými očami utekám na vlak. Och, no- kruté ranné vstávanie. Za 10 šesť už všetci stepujeme na železničnej stanici a čakáme na vlak. "Plnka"- ako hovorí dnešná mládež -jeden by ani nepovedal že tak skoro ráno ide toľko ľudí do Banskej Bystrice. Našťastie bez ujmy sme sa dostali do cieľovej stanice.
       Po vystúpení z vlaku sme s prekvapením zistili, že tá kopa balónov, čo sa hromadila vo vedľajšom kupé, bola našich spolužiačok (samozrejme nie z 3.F ) a nie škôlkárov ako sme predpokladali. Tak s miernym podpichovaním a smiechom sa ta masa gymnazistov pohla smerom k cieľu. Okolo pol desiatej sme zistili kde sa nachádza Námestie slobody a na ňom stojí aj kultúrny dom mesta Banská Bystrica.
       Napätie vládlo všade vôkol nás- či už kvôli nastávajúcemu rapovému koncertu, alebo iným študentským "záležitostiam". Po nahrnutí do sály sa všetci presádzali a usádzali a nakoniec bola sála úplne plná. Boli tam aj decká z iných škôl a miest regiónov aj dospelí a všetci boli rôznych vekových kategórií od 10 do- no ďalej si netrúfam tipnúť. Keďže teta prekladateľka mala z neznámych príčin meškanie a my ešte nie sme tak zdatní, aby sme všetkému porozumeli, podujala sa na to pani menom Klaudia. Program v sále viedli a tvorili dvaja mladi chalani a ich pesničky. Živo spolupracovali zo všetkými v miestnosti a snažili sa nás zapojiť do všetkého čo sa dialo. Boli celkom milí a zábavní. Celá atmosféra sa skôr podobala na stretnutie priateľov na zábave ako na koncert . Veď nakoniec sme si aj všetci spolu aj zaspievali, no teda ako kto. Pani profesorky usilovne fotili a bavili sa tiež s nami. Po skončení programu chalani rozdávali autogramy a prijímali pochvaly.
       Potom sme mali povolený voľný pohyb po tomto zaujímavom meste. Niektorí chodili po obchodoch, iní sedeli na námestí a vyhrievali sa na slniečku, ďalší sa zašili na kávu do baru. Každý si našiel svoje a o pol štvrtej sme vyrážali domov. Slušne unavení a smiechom zmorení sme sa delili o zážitky so spolucestujúcimi.

Lucia Chrenková, 3.F
Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk