Ulička jazykov v hlavnom meste Bratislava
   Hlavná stránka » Predmety » Nemecký jazyk » Ulička jazykov v hlavnom meste Bratislava

Ulička jazykov v hlavnom meste Bratislava


      Náš seminár z nemčiny (4.G, 4.E trieda) navštívil v piatok 26.9.2008 v rámci Európskeho dňa jazykov akciu Ulička jazykov a Goetheho a Rakúsky inštitút v Bratislave.
      Jediným negatívom tejto exkurzie bolo skoré ranné vstávanie, pretože vlak zo Žiliny odchádzal ráno už o 5:40. Po trojhodinovej ceste sme sa ocitli v cieli našej cesty. Keďže sme mali do začiatku spomínanej akcie čas, zamierili sme najprv ku Goetheho (Goethe Institut) a následne k Rakúskemu inštitútu (Österreich Institut), prezreli sme si zaujímavosti Bratislavy, pri ktorých sme si spravili niekoľko fotiek.
      Potom sme sa presunuli na Hviezdoslavovo námestie, kde sa konala akcia Ulička jazykov (Strasse der Fremdsprachen). Organizátori tu pripravili viacero stánkov, pri ktorých nám zástupcovia jednotlivých cudzích jazykov (nemecký, anglický, ruský, poľský, maďarský, španielsky, taliansky...) ponúkali informácie o možnosti štúdia týchto jazykov, obdržali sme od nich rôzne prospekty, brožúry a iné maličkosti ako napr. perá, kľúčenky, odznaky či CD-čka. Na pódiu na Hviezdoslavovom námestí sa konali aj vystúpenia v cudzích jazykoch. Zapojili sme sa tiež do ankety či zábavnej súťaže, pri ktorej sa viacerým z nás podarilo vyhrať vreckové nemecko-slovenské slovníky.
      Samozrejme, že sme v hlavnom meste mali aj rozchod. Ten sme využili každý svojím spôsobom- či už na prezeranie historických pamiatok Bratislavy, občerstvenie alebo nakupovanie.
      Popoludní sme sa spokojní a plní zážitkov vracali vlakom do Žiliny.
      Týmto spôsobom by sme sa chceli poďakovať aj našej pani profesorke Danke Petrovskej, ktorá sa s nami podujala navštíviť túto akciu.

      Veronika Buchová, Katarína Bajanová, Martina Michalovičová, 4.GEurópsky deň jazykov - Ulička jazykov v Bratislave


      My nemčinári sme sa konečne dostali niekam na exkurziu, dostali sme sa až do Bratislavy na nemecky hovoriace inštitúty - Goethe Institut a rakúsky - Österreich Institut.

      Skoro ráno všetci rozospatí sme sa o pol šiestej stretli na vlakovej stanici, odkiaľ sme vyrazili do nášho hlavného mesta. Cesta vlakom bola neuveriteľne dlhá a skoro všetci sme dospávali. Okolo pol deviatej sme pricestovali na hlavnú stanicu v Bratislave. Odtiaľ sme sa vydali mestom za našou pani profesorkou, veď len ona vedela presne kam a kadiaľ vlastne ideme. Po pol hodine sme sa dostali na Panenskú ulicu, kde sídli Goetheho Institut. Potom sme sa presunuli na Baštovú ulicu, kde sme navštívili rakúsky ištitút - Ostereich Institut. Cestou sme prechádzali popod Michalskú Bránu , a cez historické centrum Bratislavy. Pred Národným divadlom na Hviezdoslavovom námestí sa odohrával Európsky deň jazykov. Tu sa nachádzali stánky kltúrnych inštitútov z rôznych krajín, ktoré reprezentovali svoju krajinu cez rôzne brožúry a plagáty. Najviac nás zaujal nemecký a rakúsky inštitút. Tie ponúkali možnosť zapojiť sa do súťaže o rôzne vecné ceny, ako napríklad slovníky, ale tiež možnosť zúčastniť sa jazykového kurzu. Európsky deň jazykov bol doplnený vystúpením a ukážkami rôznych kultúr zúčastnených krajín.

      Táto exkurzia sa nám páčila a odniesli sme si z nej mnoho zážitkov.

      Bulková,Remenec,Kováč,Zacko 4.E

Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk