Aj Vy spoznajte Škótsko!
   Hlavná stránka » Akcie » Výlety » Aj Vy spoznajte Škótsko!

Aj Vy spoznajte Škótsko!

BE ENRICHED, CHALLENGED AND ENTERTAINED


Gymnazisti zo Žiliny a Čadce v dňoch 6. - 12. mája 2008 cestovali za poznaním do škótskeho Edinburgu s cestovnou kanceláriou Evasttour zo Žiliny.

Trasa bola dlhá 4160 km, ale vďaka dobrým filmom, ktoré sme v autobuse mohli sledovať, ubiehala rýchlo. Postupne sme minuli večernú Viedeň, nočný Linz a Passau, a ráno sme sa prebúdzali v okolí Kolína nad Rýnom. Poprechádzali sme sa v belgických Bruggách - v krásnom, historickom meste plnom turistov, čokolády a čipiek. Potom sme v prístavnom meste Zeebrugge našli more, a na luxusnom trajekte z Európy do Británie sme sa zabávali, nakupovali a trochu aj spali. Ráno nás privítal Kingston Upon Hull s typickou anglickou atmosférou a architektúrou. Centrum Yorku nás očarilo uličkami a gotickou katedrálou, a už sme sa tešili na Alnwick s hradom, kde boli natáčané filmy o Harry Potterovi. 2 noci sme boli ubytovaní vo Falkirku, v blízkosti škótskeho hlavného mesta, ktorý bol cieľom našej cesty. Ďalší deň sme spoznávali krajinu a prírodu smerom na západ k jazeru Loch Lomond a zastavili sme sa na hrade i v centre mesta Stirling, kde naše pohľady pútali muži v kiltoch. Očarení okolím Edinburgu sme sa rýchlym krokom presúvali po Royal Mile okolo historických budov, kráľovského sídla a parlamentu k symbolu mesta - hradu, ktorý sa pyšne týči nad mestom, na jeho nádvorí sa každoročne konajú známe festivaly. Ďalšie dopoludnie sme strávili pod hradom na Princess Street, ulici plnej značkových obchodov. Jediným problémom boli vysoké ceny a naše prázdne peňaženky. Zlatým klincom našej cesty bola Rosslynská Kaplnka opradená legendami o Svätom Grále, známa aj vďaka kontroverznej knihe Dan Browna, Da Vinciho Kód. Unavení, ale spokojní, sme sa vydali krásnou, nehostinnou horskou krajinou po úzkej kľukatej ceste cez Moffat na spiatočnú cestu k moru. Náš trajekt práve opúšťal prístav, keď sme prichádzali. Ďalším trajektom sme sa preplavili do Rotterdamu. Ráno sme cestovali holandskými rovinami s veternými mlynmi. Posledná zastávka bola v centre Bruselu, v meste plnom ľudí rôznych národností a historických i moderných stavieb.

Poznávací zájazd bol dobre pripravený a my všetci sme boli spokojní. Veľa sme videli, dozvedeli sa, aj zažili. A keďže stále máme chuť spoznávať niečo nové, tak sa tešíme na ďalšie ponuky CK.

ONLY THE SOUL CAN COMPREHEND WHAT THE EYE SEES

Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina, IČO: 00160903 - tel. 041/ 763 77 00 - fax. 041/ 763 43 50 - gymnazium@gymza.sk